Tunele foliowe – kupić czy zrobić samemu?

tunele foliowe
OgrodnictwoLeave a Comment on Tunele foliowe – kupić czy zrobić samemu?

Tunele foliowe – kupić czy zrobić samemu?

Jednym z ciekawych rozwiązań pozwalających na uprawianie bardziej ciepłolubnych roślin są tunele foliowe. Aktualnie tego typu rozwiązania zyskują bardzo mocno na popularności. Ich zaletą jest fakt, że wydłużają czas wegetacji roślin oraz dzięki zapewnieniu odpowiedniej temperatury dają im lepsze warunki do rozwoju. Dodatkowo tunele foliowe chronią rośliny przed wichurami, nagłymi ulewami czy też innymi warunkami atmosferycznymi. Na rynku dostępne są rozwiązania gotowe, jednak sporo osób wykonuje je samodzielnie. Warto poznać plusy i minusy obydwóch rozwiązań.

Samodzielne zrobione tunele foliowe

Dla większości osób, które planują samodzielnie wykonać tego rodzaju dodatek na działkę, istotna jest cena. W większości przypadku do realizacji tego zadania używa się materiałów znajdujących się w domu. Ważną kwestią jest to, aby tunel znajdował się w miarę blisko zabudowań, co dodatkowo ochrania go przed wiatrem, jednak niestety większość osób tunele stawia w dowolnych miejscach, nie przejmując się tą kwestią. Jako szkieletu używa się plastikowych rurek, stalowych prętów czy też innych podobnych materiałów. Jeśli nie posiadamy żadnych elementów do wykorzystania, to samodzielne wykonanie tuneli może być droższe od kupienia gotowca. Folia, która zostanie wykorzystana do tunelu foliowego, powinna pochodzić ze sklepu ogrodniczego, a konstrukcja powinna zostać odpowiednio wzmocniona. Wybierając odpowiednią folię, warto zwrócić uwagę na jej grubość, kolor i inne ważne parametry.

Gotowe rozwiązania

Gotowe rozwiązania, jeśli chodzi o tunel foliowy, to przeznaczony jest dla osób, które nie posiadają zmysłu majsterkowicza czy też nie chcą, bądź nie mają czasu na wykonanie tego rodzaju rzeczy. Tunele foliowe kupowane w sklepie mają zapewnione wszystkie niezbędne elementy do ich budowy. Jest to ważne, ponieważ nie trzeba zastanawiać się, czy wystarczy nam folii, rurek, czy konstrukcja będzie odpowiednio stabilna, jak i rozważać wielu różnych innych kwestii. Montaż można wykonywać w prosty sposób według instrukcji punkt po punkcie. Sprawia to, że z realizacją poradzi sobie każdy bez żadnego problemu. Koszt gotowego rozwiązania zwykle wynosi około 600 do 800 złotych za tunel o rozmiarach około 18 metrów kwadratowych. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są te oparte o konstrukcję stalową, jak i wykonaną z elementów PCV.

Jeśli dysponuje się starymi materiałami, to samodzielnie wykonany tunel foliowy będzie tańszy, jednak zwykle gotowe rozwiązania jakościowo sprawdzają się o wiele lepiej. Wybór nie jest łatwy i w większości przypadków zależy od osobistych preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top