instagram

Goście

Autorzy

 

Bartek Biedrzycki

To wszechstronny twórca związany z wydawnictwem Fabryka Słów. Dzięki niemu kwitnie literacka odnoga nurtu postapokaliptycznego (tak zwana Fabryczna Zona). Publikuje komiksy, jest scenarzystą i podcasterem, a także honorowym dawcą krwi. Jego trzecia pełnowymiarowa powieść „Dworzec Śródmieście” powinna ukazać się na początku przyszłego roku. Serdecznie zapraszamy na prelekcje z udziałem Godaia!

 

 

 

Rafał Cichowski

Z wykształcenia anglista, z zawodu tłumacz, później dziennikarz, a teraz copywriter. Choć pisze, odkąd pamięta, oficjalnie zadebiutował w 2015 roku powieścią 2049, za którą został nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. W tym roku nakładem Wydawnictwa SQN ukazała się druga powieść autora Pył Ziemi. 
 

 

 

 

 

 

 

 

Jakub Ćwiek

Jest autorem osiemnastu książek, licznych opowiadań i artykułów publicystycznych, scenariuszy i słuchowisk. Najbardziej znany ze stworzenia uniwersum Kłamcy, rozwija też światy, w których prym wiodą Chłopcy oraz Dreszcz, oraz wypuszcza się na zupełnie inne rejony. W 2016 roku ukazały się dwie nowe książki jego autorstwa: “Przez Stany POPświadomości” oraz “Grimm City. Wilk!”. Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla otrzymał ją w 2012 roku za opowiadanie "Bajka o trybach i powrotach". W tym samym roku oraz ponownie dwa lata później został nominowany do Śląkfy w kategorii Twórca Roku.

Rok 2015 był dla niego dziesięcioleciem rozpoczęcia pracy twórczej.

 

Rafał Dębski

Urodzony w 1969 roku w Oleśnicy, polski pisarz fantasy, science fiction, powieści historycznych, wojennych, sensacyjnych oraz kryminalnych. Z wykształcenia i zawodu psycholog (absolwent wydziału psychologii KUL). Od czerwca 2009 do maja 2012 redaktor naczelny miesięcznika „Science Fiction, Fantasy i Horror”. Jego najważniejsze dzieła to „Czarny pergamin” i „Gwiazdozbiór kata”. (źródło Wikipedia) 

Autorem zdjęcia jest Ondrej Herold. 

 

 

 

Michał Gołkowski

Jest jednym z najpopularniejszych pisarzy nurtu postapokaliptycznego w Polsce. Urodził się w 1981 roku w Sochaczewie, z zawodu jest lingwistą i tłumaczem z języków rosyjskiego i angielskiego. Zadebiutował powieścią „Ołowiany świt” w 2013 roku (cykl powieści z uniwersum „S.T.A.L.K.E.R.”) opublikowaną przez wydawnictwo Fabryka Słów, z którym jest związany do dziś. W tym roku ukazała się trzecia część cyklu „Stalowe Szczury”" pod tytułem „Königsberg”. Autor słynie z ciętego, czarnego poczucia humoru, które jest cechą charakterystyczną jego przygnębiających, mrocznych wizji upadłego świata.

 
 
 

Krzysztof Haladyn

Urodzony w 1983 roku we Wrocławiu. Z wykształcenia dziennikarz i specjalista public relations, zawodowo żadnej pracy się nie boi. Szeroko pojętą literaturą zainteresowany odkąd uznał, że tata zbyt szybko zasypia czytając mu na dobranoc. Oprócz książek uwielbia gry, zarówno te na planszy jak i na monitorze. Nie gardzi także dobrym filmem.
Dwie wizyty w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej AES przypłacił utratą owłosienia w górnej części czaszki, więc teraz chciałby jechać w jakieś bezpieczniejsze miejsce – myśli o Nowej Ziemi lub okolicach zakładów Majak.
Za kordon Fabrycznej Zony wdarł się przebojem z konkursu debiutantów.
 
 
 
 
 

Aneta Jadowska

Urodzona 14.08.1981 filolożka, wielbicielka pomysłów niepraktycznych i niełatwych, czym uzasadnia doktorat z literatury i wiele innych ślepych uliczek w swojej biografii. Urodzona w Radomsku, dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Przedborzu. Od 2000 r. mieszka w Toruniu i chyba już jest Torunianką, bo jak rodowici mieszkańcy miasta jednocześnie kocha je i nie znosi. Wiedzie nocny tryb życia, bo w nocy najlepiej jej się pisze i czyta. Śpi, gdy przyzwoici ludzie pracują, co chyba czyni ją człowiekiem nieprzyzwoitym. Nie interesują jej małe wyzwania – skoro już spełnia się dziecięce marzenia o pisaniu powieści, nie ma powodu, by się ograniczać. Tak powstała sześciotomowa seria o Dorze Wilk, toruńskiej policjantce-wiedźmie. Nie lubi bezczynności i nudy, więc kończąc prace nad heksalogią, już obmyśla kolejne powieści. Czyta wszystko co jej wpadnie w ręce, uwielbia seriale kryminalne i muzykę rockową. Byłaby dziś frontmenką kapeli rockowej, gdyby nie została obdarzona słuchem wystarczająco dobrym, by wiedzieć, że za grosz nie potrafi śpiewać. Gdyby miała 9 żywotów jak kot, mogłaby zrealizować fantazje o zawodach idealnych: byłaby policjantką, dziennikarką, aktorką, szalonym naukowcem… Ale że na stanie posiada pojedynczy żywot, zajmuje się pisaniem, a jej bohaterowie przeżywają przygody, których starczyłoby na 9 żyć.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aleksandra Janusz (właśc. Aleksandra Janusz-Kamińska)
 
Rocznik 1980, urodzona w Warszawie. Doktor neurobiologii, obecnie pracuje w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Debiutowała w „Science Fiction” 4/2001 opowiadaniem „Z akt miasta Farewell”, jest autorką powieści „Dom wschodzącego słońca” oraz dwóch tomów serii „Kroniki rozdartego świata” - „Asystent czarodziejki” i „Utracona Bretania” opublikowanych w tym roku w Naszej Księgarni.  W przygotowaniu tom trzeci cyklu,  „Cień Gildii”. Publikowała opowiadania i artykuły publicystyczne w internetowym magazynie Fahrenheit, w magazynie mangi i anime „Kawaii” i w innych czasopismach. Uzależniona od książek, czyta wszystko; nie jest gatunkistką. Zawodowo zajmuje się molekularnymi mechanizmami rozwoju neuronów, pamięci i uczenia się.
 
 
 
 

 

 

Kazimierz Kyrcz

Urodzony w 1970 roku – prozaik, redaktor i publicysta. Mieszka w Krakowie. Współautor zbiorów opowiadań: „Piknik w piekle” (2004), „Horrorarium” (2006), „Twarze szatana” (2009), „Chory, chorzy, trup” (2011) i „Lek na lęk”(2011), a także powieść „Siedlisko” (2009), „Koszmar na miarę” (2010), „Efemeryda” (2011), „Wojna świrów” (2014). Autor powieści: „Podwójna pętla” (2013) oraz zbioru opowiadań „Femme fatale” (2015). Jego utwory znalazły się w licznych antologiach, m.in. „City”, „Halloween” czy „Księga strachu”. Tłumaczony na angielski, rosyjski, czeski i słowacki. Na podstawie opowiadania, które napisał z Łukaszem Śmiglem, powstał film „Head to Love” wyreżyserowany przez Amerykanina Vana Kassabiana. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Andriej Lewicki

Człowiek Zony. Dzieciństwo spędził w Czarnobylu. Po Katastrofie zdarzało mu się wielokrotnie odwiedzać teren Zony, nocując w porzuconych wsiach i miasteczkach, ukrywając się przed patrolującą Strefę ukraińską milicją. Właśnie to doświadczenie zaowocowało w trakcie pracy nad tworzeniem scenariuszy do gry „S.T.A.L.K.E.R. – Zew Prypeci” i jego obecnej działalności w projekcie Survarium. Pisarz chętnie sięga po książki Lema i Sienkiewicza, ogląda filmy noir z lat 40. i 50. oraz słucha czarnego bluesa i starego dobrego rocka. Najlepiej czuje się w górach z laptopem i termosem kawy, pisząc kolejny rozdział książki.

 

 

 

Jacek Łukawski

Autor związany z wydawnictwem SQN. Jego debiutancka powieść „Krew i stal”, stanowiąca pierwszy tom cyklu Kraina Martwej Ziemi, ukazała się w lutym 2016 roku. Tom drugi: „Grom i szkwał” w marcu 2017. Urodził się w Kielcach, z zawodu jest grafikiem komputerowym. Gdy nie miał jeszcze obowiązków, a miał czas, machał mieczem i strzelał z dział czarnoprochowych. Hartował ciało i ducha w organizacji strzeleckiej, brał udział w zawodach sprawnościowych i ćwiczył karate. Próbował też jeździć konno. Zwiedzał Polskę autostopem i na motocyklu. Zaczytywał się w książkach historycznych i klasycznym fantasy. Jest laureatem wojewódzkiego konkursu Talenty 2000. Napisał cykl opowiadań, które pojawiły się drukiem w antologii Gawędy motocyklowe. Współtworzył kwartalnik motocyklowy „Swoimi Drogami”. Wraz z żoną mieszka w pobliżu chęcińskiego zamku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Artur Olchowy

Bezczelny gówniarz z Warszawy, któremu się wydaje, że jest pisarzem. Współtwórca GOREktywu i emerytowany stołeczny konwentorob. Prywatnie usłużny niewolnik świnek morskich – liczy na dobrą posadę w Nowym Porządku, gdy już przejmą władzę nad światem. Nie lubi o sobie pisać w trzeciej osobie, prawda, Arturze? Prawda.

 

 

 

 

 

Henry Lion Oldi

Pod pseudonimem Henry Lion Oldi (OLeg + DIma) kryje się ukraiński duet: Dmitrij Gromow i Oleg Ładyżenskij, tworzący wspólnie literaturę science fiction i fantasy od 1990 r. Obaj mieszkają i pracują w Charkowie, ale piszą po rosyjsku, dzięki czemu docierają do większej liczby fanów. Na koncie mają kilkadziesiąt powieści i setki opowiadań, ich utwory zamieszczane były w niezliczonych antologiach i doceniane ważnymi nagrodami. Na Ukrainie są już instytucją - obok Diaczenków to najbardziej znani ukraińscy pisarze fantastyczni, udzielający się aktywnie w tamtejszym fantomie – patronują młodym debiutującym autorom, wydają e-fanzin, prowadzą tzw. klasy mistrzowskie. Henry Lion Oldi nazywa swoje pisarstwo fantasy filozoficznym, natomiast przez krytyków jego twórczość określana jest mianem mitologicznego realizmu ery postmodernistycznej. W każdym razie jego utwory przekraczają ramy typowej literatury fantasy, są napisane pięknym językiem i mogą zaspokoić oczekiwania najbardziej wybrednych czytelników.

 

Sławomir Nieściur

W tym roku zadebiutował powieścią „Wedle zasług” (uniwersum „S.T.A.L.K.E.R.”) wydaną przez Fabrykę Słów. Urodził się w 1973 roku w Lublinie. Z wykształcenia prawnik, pisarz z  zamiłowania. Jak sam mówi, jego miłość do literatury rozpoczęła się, gdy miał 7 lat, od przeczytania na strychu podniszczonego egzemplarza „Krzyżaków”. Jest miłośnikiem gier komputerowych, kinomaniakiem i wielbicielem kotów. Gdyby mógł, to resztę życia spędziłby na Alasce, ale póki co wpadnie w czerwcu na Fantasmazurię.

 

 

 

 

 

 

Wiktor Noczkin (właśc. Viktor Isyemini)

Urodził się w 1966 roku w Charkowie. Spędził tam dzieciństwo i młodość, marząc o locie na nieznaną planetę lub choćby nadaniu nazwy rzece. Przez lata kolekcjonował figurki żołnierzyków, a nawet sam je produkował i sprzedawał. Życie zawodowe rozpoczynał jako inżynier i projektant dźwigów towarowych rozsyłanych na cały świat. Autor ten jest zaangażowany w serię „S.T.A.L.K.E.R.”, a jego najbardziej znane cykle to „Świat króla Ingwi”, „Rycerze Chłamu” i „Zbieracz zła”. Notka biograficzna pochodzi ze strony internetowej fabrykaslow.com.pl. 

 

 

 

 

 

Krzysztof Piersa

Dziennikarz, Operator drona i Coach. Pasjonat modelarstwa, fantastyki i sportów sylwetkowych. Autor książki "Komputerowy Ćpun" poradnika dotyczącego uzależnienia od gier komputerowych. Podróżuje po całej Polsce uświadamiając rodziców jak wygląda bogaty świat cyfrowej rozrywki. Graczom z kolei pokazuje cienką granicę między pasją a manią. Pisze powieść fantastyczną. Planuje też zostać Youtuberem... nie jest świadomy w co się pakuje...

 

 

 

 

 

 

 

Andrzej Pilipiuk

Andrzej Pilipiuk (1974) człowiek z przeszłości. Niestrudzony tropiciel ciekawostek z lamusa. Kolekcjoner nagród literackich, który z pisania z pasją uczynił swój sposób na życie. Miarą jego sukcesu jest 30 napisanych powieści wydanych w ciągu dekady, milion sprzedanych książek i miejsce na podium ścisłej czołówki najpoczytniejszych pisarzy w Polsce.
 
Homo literatus, który do pisania podchodzi z żelazną regułą – pracuje planowo, codziennie, a kiedy poczuje zmęczenie fabułą, zabiera się za inny tytuł. Uprzedzając krytykę sam siebie nazwał Wielkim Grafomanem. Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania łowca meteorów. Beznadziejnie zauroczony zapomnianymi odkrywcami i wynalazkami XIX wieku. Społecznik. Własnym sumptem i ogromnym zaangażowaniem wydał unikatowy album o Wojsławicach, mieście w którym narodził się Jakub Wędrowycz.
 
Twórca panteonu niezwykłych bohaterów literackich oraz Jakuba Wędrowycza – zawistnego, mściwego kmiota, bimbrownika i egzorcysty. Jedynego w polskiej literaturze, rdzennie polskiego superbohatera, który przez lata rozśmieszania do łez, dorobił się własnego festiwalu.
 
Czterokrotny laureat prestiżowej nagrody Nautilusa. Dziesięciokrotnie nominowany, raz nagrodzony Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. As EMPiK-u 2006 – jeden z trzech najchętniej kupowanych autorów.
 
Pija herbatę. Ani wstrząśniętą, ani tym bardziej mieszaną. Parzoną w samowarze.

 

 

Marcin Podlewski

Miał zostać operatorem obrabiarek skrawających. Zdał jednak na filozofię, by wreszcie wylądować na studiach dziennikarskich. Nadal czuje jednak sentyment do smarów, zgrzebnych drelichów i noży kątowych tnących stal na śrubki. Debiutował sto lat temu na łamach magazynu LAMPA Pawła Dunina-Wąsowicza, by zapaść na kilka lat na twórczy stupor. Jak sam mówi, reset przeżył w trakcie pisania Happy END — swojej debiutanckiej powieści, mieszaniny horroru, fantastyki i postapo wydanej w 2013 roku. W tym samym roku opowiadaniem Edmund po drugiej stronie lustra (nominacja do Nagrody Zajdla 2013) wygrał konkurs na XXX-lecie Nowej Fantastyki.
Do space opery przymierzał się długo. Przygotowanie pełnego researchu książki zajęło mu sporo czasu: poczynając od realnie istniejących galaktycznych map, przez całą strukturę opisywanego świata, po zagadnienia astronautyki kończąc. Tak powstał Skokowiec — pierwsza część planowanej tetralogii Głębia o świecie, w którym opanowana niegdyś przez ludzi Droga Mleczna została zniszczona niemal w stu procentach przez serię potwornych wojen, a nadprzestrzenne skoki przez tytułową Głębię mogą prowadzić do zgubnego w skutkach szaleństwa. Skokowiec był nominowany do Książki Roku 2015 Nowej Fantastyki. Seria Głębia to zdecydowanie jedna z największych niespodzianek w rodzimej fantastyce w ostatnich latach. 
Autor mieszka z żoną, synkiem i Prozakiem: kociakiem antydepresyjnym, którego rodzina przygarnęła po stracie Nerwosola. 
 

 

Marcin Przybyłek

Marcin Przybyłek (ur. 1968), znany także jako Martin Ann Drimm, lekarz medycyny, wieloletni pracownik koncernu farmaceutycznego, trener i konsultant biznesowy, wizjoner, filozof, aktor. Autor największej polskiej sagi science fiction „Gamedec”, antyporadnika dla menadżerów „Sprzedaż albo śmierć?!”, antykorporacyjnego futurystycznego kryminału „CEO Slayer” powieści „Kalina i Kaj. Książka teoretycznie dla dzieci”, zbioru anegdot dla graczy „Grao Story” oraz epickiej epopei „Orzeł Biały”. Od lat zainteresowany psychologicznym, technologicznym oraz finansowym rozwojem ludzkości, rozwija swoje wizje w książkach, wykładach i podczas szkoleń. Od trzydziestu lat w związku z żoną Anną, z którą mają piętnastoletnią córkę, Kalinę.

 

 

 

 

 

 

 

Łukasz Radecki

Urodzony w 1979 roku w Malborku. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (język polski z pedagogiką – specjalność literaturoznawstwo) oraz podyplomowych studiów na Uniwersytecie Gdańskim (kierunek historia). Pisarz, nauczyciel, muzyk, redaktor, publicysta. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego. Autor i współautor ponad dziesięciu zbiorów opowiadań m.in. "Kraina bez powrotu: Opowieści Niesamowite" (2009), "Lek na lęk" (2011), cyklu „Bóg Horror Ojczyzna” (2013), "Pradawne zło" (2014), "Horror klasy B" (2015), oraz powieści "Miasteczko" (2015), "Zombie.pl" (2016). Muzyk zespołów Acrybia, Damage Case i Wilcy. Stale pisze dla Horror Online, Grabarza Polskiego i Dzikiej Bandy. Szczęśliwy mąż, ojciec trójki dzieci.

 

 

 

 

 

 

Adrian Tchaikovsky

Adrian Tchaikovsky urodził się w Woodhall Spa, Lincolnshire. Studiował psychologię i zoologię w Reading, lecz z powodów nieznanych nawet sobie ostatecznie ukończył prawo. Pracował jako prawnik w Reading oraz Leeds, gdzie obecnie mieszka. Żonaty, amatorsko interesuje się aktorstwem, nie trzyma w domu żadnych egzotycznych ani niebezpiecznych zwierząt, za wyjątkiem może syna.

Jest autorem serii Cienie Pojętnych, Echoes of the Fall oraz kilku samodzielnych powieści. Wygrał nagrodę imienia Arthura C. Clarke'a za najlepszą powieść science fiction. Jego twórczość porównywana jest z osiągnięciami Patricka Rothfussa, Scotta Lyncha, Joe Abercrombiego czy Davida A. Durhama.

 

Michał J. Walczak

Urodzony w 1986 – z wykształcenia nauczyciel języka angielskiego, tłumacz, fonetyk; w wolnych chwilach muzyk, wokalista i tekściarz zespołu Voodoo Seeds. Debiutował na łamach „Niedobrych literek”, opowiadaniem „Śmierć po kolędzie”. Od pewnego czasu ściśle współpracuje z Kazimierzem Kyrczem Jr, czego efektem są opowiadania opublikowane w magazynie literacko-kryminalnym „Pocisk”, kwartalnikach „OkoLica strachu” i „EleWator” oraz antologii „City 3”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Catherine Webb

Pisarka brytyjska tworząca także pod pseudonimami Kate Griffin oraz Claire North. Zadebiutowała jako czternastolatka powieścią „W lustrze snów” opublikowaną w 2002 roku. Krytycy porównują jej styl do Terry’ego Pratchetta i Philipa Pullmana. Od tamtej pory napisała jeszcze siedem książek pod własnym nazwiskiem. Kolejnych sześć powieści fantasy dla dorosłych opublikowała pod pseudonimem Kate Griffin. W 2014 roku przyjęła kolejny pseudonim - Claire North - pod którym wydała powieść „Piętnaście pierwszych żywotów Harry’ego Augusta”, nominowaną do Nagrody im. Arthura C. Clarke’a. Książka zdobyła Nagrodę im. Johna W. Campbella za powieść, została też wyróżniona przez Richard and Judy Book Club, Waterstones Book Club oraz Radio 2 Book Club.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Blogerzy i YouTuberzy

 

Byłem Tu. Tony Halik

Asia i Kondi – podróżujemy razem już prawie 10 lat. Mamy kota na punkcie podróży – zwłaszcza do Azji, ale ostatnio zasmakowaliśmy też w Ameryce Południowej. Zapraszamy na naszą prelekcję "Geek in Japan: popkulturowy przewodnik po Japonii". 

 

 

 

Cyber Marian

Cyber Marian (ur. 9 lutego 1984 w Warszawie) – polski producent filmowy i osobowość internetowa. Twórca i prowadzący kanał wideo w serwisie YouTube od stycznia 2011 roku, pod nazwą Cyber Marian. Znany z serii filmów Ukryte polskie Mega Mixy oraz Amerykańskie trailery polskich filmów. Autor książki „Dziś tak bardziej”, wydanej przez oficynę Insignis Media. Autor programów telewizyjnych: MegaMix – ukryty polski i Muzowkręt (emitowanych w stacji 4fun.tv) oraz Spikani w stacji RBL.T

 

 

 

 

 

 

 

Dem

Jakub K. Dębski, pseudonim „Dem”, jest autorem cyklu popularnych komiksów „Duże Ilości Naraz Psów” oraz youtuberem o bardzo specyficznym poczuciu humoru. Jego kanał Dem3000 śledzi ponad 188 tysięcy widzów. Jest wielkim fanem kinematografii (recenzuje filmy w „Kinowym Ekspresie”), słynie też z internetowych przeróbek (cykl „Star Trek przerobiony”) oraz specyficznych poradników (seria „Ogarnij się”). Prowadzi własne wydawnictwo i sklep internetowy, w których odpowiednio wydaje i sprzedaje swoje twory.

 

 

 

 

Dominik „Stanley” Stankiewicz

Współorganizator Fantasmazurii, rocznik 1989. Filmy, seriale i muzyka to jego chleb powszedni. Od ponad czterech lat prowadzi fanpage „Filmy, Które Ryją Banie Zbyt Mocno”, od ponad roku blog „Zryta Bania Stanleya”. Na Facebooku jego stronę śledzi już ponad 59 tysięcy osób i nic nie wskazuje na to by ich popularność miała wyhamować. Ma nadzieję, że kiedyś uda mu się wydać książkę, nie tylko o „zrytych” filmach.
 

 

 

 

 

 

 

Grupa Filmowa Darwin

To popularny kanał na YouTube, tworzący humorystyczne materiały wideo o różnej tematyce. Aktualnie Darwini mają ponad 300 tysięcy subskrybentów oraz aż 41 milionów wyświetleń filmów. Początkowo tworzyli krótkie skecze, w których pojawiały się postacie, takie jak Mistrz Motyl, Ludwik Montgomery czy Juliusz Słowacki. Popularność kanału gwałtownie wzrosła, kiedy powstała seria Wielkie Konflikty. Na początku 2015 powstał drugi kanał G.F. Darwin, a pierwszy został przemianowany na Archiwum Darwina. Na nowym kanale Darwini stali się niezwykle popularni, pojawiali się w filmach na kanałach innych użytkowników, brali udział w wywiadach i dostawali wiele nagród. Do Wielkich Konfliktów dołączyły także inne serie. Kanał aktywny jest do dziś i cieszy się ogromną popularnością.
 
Marco Kubiś
 
Polski youtuber (ur. 3 sierpnia 1989) aktywny od 31 stycznia 2011 jako vloger paranormalno-lifestylowy. Sam o sobie mówi: "Pierwszy w tym wymiarze vloger paranormalno-lifestylowy. Nie mówię prawdy, ale rzadko kłamie. Tylko jeśli wymagają od tego okoliczności. Tylko gdy w pokoju są oni. Wypij więc kawę i miłego oglądania. Nowy film w każdą sobotę o 18:00." Jego sztandarowe hasło to „Nie ma się czego bać. Chyba”. Obecnie ma ponad 280 tysięcy widzów na You Tube.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nerd Kobieta
 
Dominika Tarczoń - Z branżą wydawniczą ma stały kontakt od ponad 5lat, zarówno od strony zawodowej, jak i fandomowej. Od 2013 r. współtworzy największy w Europie serwis o postapokalipsie, Post-Apokalipsa Polska, gdzie szefuje Działowi Literatury. Prowadzi autorskiego bloga Nerd Kobieta (www.nerdkobieta.blog.pl), gdzie pisze zarówno o postapokalipsie, jak i fantastyce ogółem.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Odmęty Absurdu

Są tacy ludzie, którzy umieją ująć nasze myśli w kilku trafnych słowach. Taka właśnie osoba tworzy Odmęty Absurdu. Pojawi się na naszym konwencie. Jeśli jeszcze nie zaprzyjaźniliście się z jej stworkami, to serdecznie zapraszamy! Znajdziecie ją na portalu Facebook pod adresem: https://www.facebook.com/odmetyabsurdu/

 

 

 

 

 

 

 

Ilona Kobieta Ślimak” Myszkowska

Autorka komiksu internetowego "Chata wuja Freda" (chatolandia.pl), scenarzystka "Barw Biedy" i mangi "Kawaii Scotland" (rysowanej przez Drankę). Wydała kilka rzeczy na papierze - 4 edycje kalendarza "Kartki z datami do zapisywania rzeczy", komiksy "Ślimacze Opowieści" i "iGranie z Gruzem" oraz grę planszową o tym samym tytule. Ostatnio współtworzy gry komputerowe (“Korpo Tale, “Opowieści z Nyanii”) i szyje pokraczne stworzenia ze skarpet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aleksandra „Silaqui” Radziejewska

 
Ruda i wygadana. W fandomie fantastycznym od dobrych 6 lat nieświadomie lub celowo robi małe zamieszanie swoim podejściem do fantastyki, pisząc na blogu Kroniki Nomady. Swego czasu recenzentka dla Fantasta.pl i Unreal Fantasy, obecnie dyżurna MaRuda na tematy okołofantastyczne. Miłośniczka klasycznego science fiction, uparcie próbująca pokazać, że starocie to nie ramotki, a zdecydowanie godna uwagi literatura. Wierna fanka pewnego Doktora podróżującego w niebieskiej budce, wróg paranormali i sztampowego YA. Fantastykę czyta, o fantastyce pisze i rozmawia, a czasem odrobinę się o fantastykę kłóci. Z fantastami nawet bardziej niż odrobinę.

 

 

 

 

 

 

Stanisław Mąderek

Reżyser, scenarzysta, producent filmowy, VFX supervisor, absolwent PWSFTiT w Łodzi. Z pasji także aktor i kompozytor muzyki filmowej. Twórca filmów fabularnych, seriali telewizyjnych, reklam, teledysków i niezależnych animacji oraz filmów krótkometrażowych (np.: "Stars in Black" z 2000r. lub "This is Tatooine" z końca roku 2015). Reżyser cut-scen, sesji motion-capture oraz współtwórca rozgrywki w licznych grach komputerowych. Z powodzeniem eksperymentuje z fotogrametrią oraz filmami 360/180 na potrzeby wirtualnej rzeczywistości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cosplayerzy

 

Arshania

Moja przygoda z cosplay'em zaczęła się na targach gier komputerowych Poznań Game Arena 2014 gdzie zadebiutowałam na scenie jako Shepard z serii Mass Effect. Od tego czasu wykonałam wiele pełnych strojów oraz stylizacji cosplay'owych między innymi Czarodziejki z Diablo III czy Archanioła z "Heroes of Might and Magic V". Pracuję głównie z materiałami termoplastycznymi i w tej dziedzinie czuje się najbardziej pewnie, w moich pracach staram się jednak mieszać wiele technik. Udało mi się zdobyć kilka nagród w konkursach cosplay'owych, miałam ogromną przyjemność być członkiem jury na konwentach takich jak Opolcon czy Kokon 2016 i 2017. Ostatnio zaczęłam współpracę z Pyrkonem w ich kampanii reklamowej. Oprócz cosplay'u interesuję się również tematyką gier komputerowych, zajmowałam stanowisko redaktora naczelnego działu cosplay portalu MyGracze.pl gdzie można było również znaleźć moje recenzje gier komputerowych. Obecnie współpracuję z serwisem Cosplaytime. Jestem wielką fanką fantastyki, dzieła Tolkiena, King'a czy Sapkowskiego miały duży wpływ na moje zainteresowanie literaturą, a w późniejszym czasie również i innymi dziedzinami fantastyki takimi jak film czy gry. Na Fantasmagorii oprócz oceniania prac uczestników konkursu cosplay chciałabym Wam przedstawić prelekcję na temat używanych przeze mnie technik tworzenia kostiumu. Chciałabym skupić się na pracy z materiałami termoplastycznymi, ale dorzucę tez garść ciekawostek takich jak tworzenie odlewów z żywicy czy przygotowywanie powierzchni pod malowanie.

 

 

 

 

 

 

 

Luu Cosplay

Tworzeniem strojów interesuje się od dwóch lat, od roku zajmuje się tym profesjonalnie. Uczestniczka i współtwórczyni wielu konkursów cosplay, zarówno jako jurorka jak i prowadząca. Na swoim koncie ma współpracę z polskim przemysłem gier, m.in. portalem CDP. Doceniona przez czasopisma takie jak Komputer Świat, w których znajdowała się jako promotorka cosplayowego świata. Prywatnie jeden z większych nerdów chodzących po tym świecie, a raczej siedzących w domu. Większość dnia spędza na graniu, czytaniu książek, oglądaniu filmów i oczywiście tworzeniu coraz to bardziej zaawansowanych strojów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opiekun

Witajcie! Szczerze i panicznie boję się tracić czas, gdy życie jest okropnie krótkie, dlatego też korzystam z każdej okazji by doświadczać fantastycznych przygód. Stąd moja obecność na Fantasmazurii. Wiedźmin jest moim światem, do którego uciekam za każdym razem gdy czytam książki A.Sapkowskiego lub gram w gry firmy CD Projekt Red. Postać Geralta z Rivii jest mi bardzo bliska, gdyż posiadamy podobne charaktery, nastawienie do życia czy poglądy polityczne. Cosplay'em zajmuje się od kilku lat... sam nie pamiętam już ilu. Podczas tej kariery stworzyłem mnóstwo zbroi wiedźmińskich oraz strojów ze świata wiedźmina. Pomimo iż tworzę też inne stroje, sam najchętniej zakładam właśnie zbroje wiedźmińskie, uczestnicząc w nich na wielu konwentach, eventach oraz Larpach. Widzimy się w Ostródzie!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aleksandra „Shappi” Tora

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych cosplayerek w kraju. Swoją przygodę z odtwarzaniem postaci z najpopularniejszych gier (min. League Of Legends, Wiedźmin, Diablo) rozpoczęła w 2009 roku. Ma na swoim koncie liczne wyróżnienia i wygrane w najważniejszych konkursach na najlepszy cosplay. Na Fantasmazurii będzie gościem i jurorką w konkursie na najlepsze stroje i interpretacje postaci. Jej fanpage liczy ponad 44 tysiące obserwatorów, kanał na You Tube ponad 3500 subskrybentów.

 

 

 

 

Zespoły

 

Łysa Góra

Folkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu. Poruszają się między folkiem, rockiem i ciężkim głębokim metalowym brzmieniem. Większość tekstów czerpią zarówno z tradycji polskiej wsi, jak i z kultury naszych wschodnich sąsiadów. 
Nie boją się eksperymentować i łamać schematy. Dwa silne kobiece wokale oparte na śpiewie klasycznym i białym głosie przeplatają się wzajemnie na kanwie elektryzujących dźwięków gitary, głębokiego basowego brzmienia i mocnej perkusji, oswojonych delikatnymi brzmieniami „przeszkadzajek” i skrzypiec. Ich występom towarzyszy nieprawdopodobna energia i klimat rodem z Łysej Góry. 

 

Runika

Miłośnicy folkowo-rockowo-metalowych klimatów będą mieli okazję do świetnej zabawy na koncercie grupy Runika, która zagości na naszym konwencie. Warszawska grupa powstała dwa lata temu, ma na koncie ponad 50 żywiołowych koncertów. Sami o sobie mówią: „Na scenie łączymy mistycyzm z energią czterech żywiołów, przenosząc słuchaczy do czasów epickich bitew, sutych biesiad przy kupalnym ogniu, tajemnic zaklętych w posągach i niezwykłych istot kryjących się w leśnych ostępach”.

 

 

 

Żywiołak

Grupa muzyczna tworząca muzykę w stylu folk. Została założona w 2005 roku przez Roberta Jaworskiego i Roberta Wasilewskiego. W kwietniu 2006 r. grupa zdobyła GRAND PRIX na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W roku 2007 roku Żywiołak związał się z agencją koncertowo-wydawniczą Karrot Kommando, której nakładem w tym samym roku ukazał się maxi-singel pt. „Muzyka psychodelicznej świtezianki”. Utwór „Ой Ти, Петре, Петре” z płyty Nowa Ex-Tradycja pojawił się w intrze do gry komputerowej „Wiedźmin 2: Zabójcy królów”.

 

 

 

Goście Honorowi

 

Leszek Błaszkiewicz
 
Leszek Błaszkiewicz to fizyk, popularyzator nauki, publicysta oraz miłośnik fantastyki. Hobbystycznie również autor opowiadań. 
Urodził się 9. września 1970 roku w Jabłonowie. W 1995 roku ukończył studia astronomiczne na UMK w Toruniu, a tytuł doktora nauk fizycznych otrzymał w roku 2001. Od 2002 roku związany jest z Olsztynem, gdzie pracuje na Wydziale Matematyki i Informatyki (UWM), a także jako specjalista-astronom w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.
Naukowo zajmuje się badaniem emisji maserowej w otoczkach gwiazdowych oraz obszarach powstawania gwiazd, pulsarów, a także pogodą kosmiczną.
Czas wolny poświęca między innymi popularyzowaniu zagadnień naukowych. Brał udział między innymi w pokazach i prelekcjach organizowanych podczas Festiwalu Fantastyki w Nidzicy, Olsztyńskich Dni Fantatyki, czy też Coperniconu. Jego eseje publikowane były na łamach takich czasopism jak: Nowa Fantastyka, Czas Fantastyki czy SFinks. Jest twórcą audycji radiowej Między Nauką a Fikcją, która emitowana jest przez radio UWM FM od 2012 roku.
 
 
 
 
 
 
 
Mirosław Gołuński
40+ (choć podobno nie wygląda, a na pewno się nie czuje), doktor nauk humanistycznych, badacz literatury, od dłuższego czasu zafascynowany fantastyką wszelkiej maści ze szczególnym uwzględnieniem historii z jednej strony i gatunkowych hybryd z drugiej. Maniakalny czytelnik „Uczt Wyobraźni” i „Artefaktów” – poszukiwacz literackich perełek. Na co dzień animator bydgoskiego Centrum Kultury Fantastycznej i współorganizator Trójkąta Fantastycznego.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tomasz Knapik

Tomasz Knapik (ur. 16 września 1943 w Warszawie) – polski lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, z wykształcenia dr inż. elektrotechnik, były wykładowca na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Karierę medialną rozpoczął jeszcze przed maturą w radiowej Rozgłośni Harcerskiej. Następnie pracował w Polskim Radiu i w Telewizji Polskiej. Pracując w TVP czytał filmy zagraniczne na żywo na stanowisku lektorskim. Na początku lat 90. XX wieku, gdy w Polsce panował największy rozkwit kaset wideo, czytał wiele filmów, wydawanych przez oficjalnych dystrybutorów, zdarzało mu się również czytać filmy wydawane przez pirackie firmy. Wśród wszystkich filmów, które przeczytał, znalazło się wiele klasyków kina akcji, a także dużo filmów klasy B, czy C. Był stałym pracownikiem takich polskich dystrybutorów, jak: Imperial, Vision, Best Film, NVC VIM, ITI Home Video, Artvision i wielu innych. Po zmianie ustrojowej w Polsce, Tomasz Knapik został lektorem Polskiej Kroniki Filmowej do końca jej istnienia. W 1996 powrócił do współpracy z Polonią 1, gdzie był lektorem w programach: Pełnym gazem (magazyn motoryzacyjny), Escape (program telewizyjny) – (program o grach komputerowych i Internecie. Nie tylko na weekend oraz Fachowiec radzi. W 2005 był jednym z głównych lektorów w filmach i serialach w telewizji Tele 5. Również w tym samym roku był lektorem w kontrowersyjnych reklamach telefonii komórkowej Heyah, czytał także w wielu reklamach wyborczych różnych partii politycznych, w tym także kontrowersyjnej partii Narodowe Odrodzenie Polski. W latach 2005–2007 na antenie TVN24 czytał w programie Kronika filmowa TVN24. W 2006 był współprowadzącym program telewizyjny Re:akcja na antenie TVP1. Jest lektorem w programie Uwaga! Pirat! w TVN Turbo i Stop drogówka w TV4. W 2008 nagrał komunikaty głosowe dla systemu informacji pasażerskiej w pojazdach stołecznego ZTM (zapowiedzi głosowe dotyczące przebiegu trasy) emitowane w autobusach i tramwajach. Od września 2010 jest narratorem w powieści radiowej Dym nad wysypiskiem, emitowanej na antenie RMF FM. W 2013 wystąpił w dwóch skeczach kabaretowych w programie "Dzięki Bogu już weekend" na antenie TVP2. Źródło: Wikipedia
 
 
 
Marta Kładź Kocot
 
Doktor nauk humanistycznych, miłośniczka mitów i fantastyki, autorka książki „Dwa bieguny mitopoetyki”. Archetypowe narracje w twórczości J.R.R. Tolkiena i Stanisława Lema oraz artykułów dotyczących między innymi twórczości Ursuli LeGuin, C.S.Lewisa, Andrzeja Sapkowskiego, Neila Gaimana. Należy do Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Współpracuje z bydgoskim wydawnictwem Genius Creations. Debiutowała literacko opowiadaniem „Morze dziwnych opowieści”, a jej powieść „Noc kota, dzień sowy” oczekuje na publikację.

 

 

 

 

Maciej Pitala

Toudi-kombajn. Wieloletni twórca i działacz fandomu lokalnego i ogólnopolskiego. Działa w Krakowskiej Sieci Fantastyki, ożywia krakowską scenę konwentową, organizuje szkolenia dla organizatorów konwentów (i KONgres), pracuje w wydawnictwach. Ma codziennie tysiąc pomysłów, z czego jednym dziennie dzieli się ze śwatem, a co drugi z nich faktycznie realizuje. Publicysta magazynu Fantom. Prywatnie zamieszkały w Myślenicach, przemiły człowiek, w chuście na głowie wygląda jak Arab.